Absolventi v UniCRE

Pavel Živný

Pavel ŽivnýProč sis zvolil studium chemie?

To proto, že mi přijde nejzajímavější z přírodních věd - má široký záběr, s její pomocí člověk může nahlédnout pod pokličku tajemství, jak svět funguje. Studium na VŠCHT Praha je prakticky prosté zbytečných a nudných předmětů, což na mnoha jiných VŠ není zdaleka samozřejmé. Baví mě věda obecně, její historie i životní osudy různých vědců, kteří dokázali mnohdy jen pomocí náznaků a s minimem vybavení (nebo i jen s papírem, jako u matematiky) vytvořit revoluční teorie a spojit věci, které na první pohled neměly souvislost. Je to velmi motivující, i když pochybuji, že bych sám mohl někdy přispět nějakým alespoň trochu významným objevem :-). Na druhé straně existuje spousta pokročilých technologií, které je třeba vyladit, případně jimi nahradit nějaké starší méně efektivní procesy.

Co Tě přivedlo do UniCRE?

Do UniCRE mě přivedla chuť podílet se na zajímavé výzkumné činnosti. Ta má v důsledku vliv na zlepšování životního prostředí díky lepšímu využití dostupných surovin, eliminací odpadů a vytvářením hodnotnějších produktů. Lákavé byly také firemní benefity a přítomnost různých odborníků, ke kterým lze vzhlížet.

V čem tady spočívá Tvoje práce?

Moje práce v laboratoři analytické chemie je zaměřená na chromatografii. Kromě příprav a navážek vzorků pracuji na LSC, kterou lze určit složení vzorku podle eluční síly, a na SIMDIS, tedy simulované destilaci ropných frakcí.